بدسکتور بر روی هارد دیسک به تعریف ساده یک دسته کوچکی از فضای ذخیره سازی هارد ( سکتور ) است که معیوب به نظر می رسد . که این سکتور خراب به درخواستهای خواندن یا نوشتن پاسخ نخواهد داد. بدسکتور ها می توانند در هاردهای مغناطیسی و و هاردهای جدید SSD رخ دهند. دو نوع بد سکتور وجود دارد که یکی ناشی از آسیب های فیزیکی است که نمی توان آن را تعمیر کرد و دیگری از خطاهای نرم افزاری ایجاد می شود که قابل تعمیر است. امروز در DLPLANET می خواهیم در مورد بدسکتور و روش های شناسایی و تعمیر بدسکتور هارد اکسترنال و هارد داخلی لپت تاپ و کامپیوتر صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

انواع بدسکتور هارد دیسک
دو نوع بدسکتور وجود دارد، بدسکتور نوع اول ناشی از صدمات فیزیکی است که قابل ترمیم نیست و بدسکتور فیزیکی یا سخت نامیده می شود و بدسکتور نوع دوم بر اساس اشکالات نرمافزاری ایجاد می شود که قابل ترمیم نیز است و بدسکتور نرم افزاری یا نرم نامیده می شود. بدسکتور فیزیکی و یا سخت به کلاستری از فضای هارد دیسک گفته می شود که به صورت فیزیکی صدمه دیده است. ممکن است هد هارددیسک با سطح هارد اتصال برقرار کرده و هارد صدمه دیده باشد، نفود گرد و غبار نیز به داخل هارد می تواند منجر به بدسکتور شود، ممکن است فلش مموری solid درایو فرسوده شده و دچار بدسکتور شود و یا اینکه صدمات فیزیکی باعث بدسکتور این مدل هارد جدید گردد.

بدسکتور سخت افزاری قابل ترمیم نیست. بدسکتور نرم افزاری به کلاستری از فضای هارددیسک گفته می شود که دچار مشکلات نرم افزاری شده و به درستی کار نمی کند. سیستم عامل برای خواندن اطلاعات از روی سکتور خراب تلاش می کند اما با عدم تطابق اطلاعات (Error-correcting Code) مواجه می شود. این سکتور ممکن است به عنوان سکتور خراب و یا همان بدسکتور علامت گذاری شود اما با نوشتن مجدد اطلاعات خالی بر روی سکتور خراب، بدسکتور از بین می رود، در گذشته از روش Low Level Format نیز برای اینکار استفاده می شد. ابراز چک دیسک ویندوز (Windows Check Disk) نیز میتواند بدسکتورهای نرم افزاری را ترمیم کند.

 انواع نرم افزارهای بدستکور گیری نرم افزاری هارد دیسک

نرم افزار HDD Regenerator

شاید به جرئت می توان گفت نرم افزار HDD Regenerator یکی از بهترین نرم افزارهای رفع بدسکور هارد دیسک های اینترنال و اکسترنال می باشد.
این نرم افزار که به صورت متعدد توسط سایت DLPLANET تست شده نتیجه های خوبی را ارائه داده.در ادامه آموزش نحوه رفع بدستکور با این نرم افزار را به شما آموزش خواهیم داد.

رفع بد سکتور از طریق بوت
این روش که توصیه می شود بایستی نرم افزار HDD Regenerator را روی فلش یا cd بوت کرد.
مرحله اول : آموزش بوت کردن برنامه ها روی فلش یا سی دی
بعد از بوت کردن فلش از طریق بایوس بایستی برنامه را اجرا کرد.
مرحله دوم : آموزش اجرا کردن برنامه ها بوت شده
و حالا از طریق عکس مرحله به مرحله جلو میریم
مرحله سوم : در این مرحله گزینه scan an repair  که گزینه اول است را انتخاب میکنیم و اینتر را میزنیم

 


 مرحله چهارم : در این مرحله شما میتوانید انتخاب کنید که از قسمت هارد بدستکور گیری کند به طور مثال از 2000 مگابایت به بعد یا از صفر که همان اول هارد است بدستکور بگیرد و سپس اینتر را میزنید

 

 

درمرحله آخر شما میتوانید تعداد سکتور های خراب پیدا شده و تعداد سکتورهای خراب تعمیر شده را مشاهده کنید.

Your Title Goes Here

Your content goes here. Edit or remove this text inline or in the module Content settings. You can also style every aspect of this content in the module Design settings and even apply custom CSS to this text in the module Advanced settings.